Sytuacja zawodowa studentek i studentów PUSS w Pile – podsumowanie badań

Data: 31.03.2021 Kategorie: Informatorium
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Badanie ankietowe pt. „Sytuacja zawodowa studentek i studentów PUSS w Pile”, przeprowadzone metodą CAWI, w marcu 2021 r., przygotowane zostało przez Zarząd Samorządu Studenckiego. Była to anonimowa ankieta, skierowana do wszystkich studentek i studentów naszej Uczelni. Celem badania była diagnoza sytuacji zawodowej braci studenckiej w bieżącym kwartale. W badaniu udział wzięły zaledwie 42 osoby (najwięcej będących na I roku studiów), zatem trudno wnioskować o całości sytuacji. 

Na pytanie: Jaka jest Twoja obecna sytuacja zawodowa? większość studentek i studentów odpowiedziała, że aktualnie realizuje obowiązkowe studenckie praktyki zawodowe – dotyczy to co piątej ankietowanej osoby. Pracę w pełnym wymiarze lub więcej deklaruje 13% ankietowanych, co 10 respondent pracuje w formie umowy cywilno-prawnej. Natomiast brak zatrudnienia dotyczy 29% ankietowanych, z czego 14% jeszcze nie poszukiwało pracy.

Dla 31% respondentów aktualne zatrudnienie związane jest ze studiowanym kierunkiem studiów. Pozostałe osoby pracują w innych branżach, m.in. praca w handlu, branża fitness, praca w kinie, praca w ośrodku pomocy społecznej, w branży motoryzacyjnej, u mechanika, jako przedstawiciel handlowy, merchandising, w służbie zdrowia, w branży medycznej.

Wśród powodów, dla których studenci pozostają bez zatrudnienia najczęściej wskazywane są: studia i nauka, konieczność realizacji obowiązkowych praktyk, brak możliwości podjęcia pracy z powodu pandemii.

Większość ankietowanych w trakcie pandemii miała doświadczenie:

  • zmiany warunków pracy – zmniejszenia wymiaru pracy – 18%
  • utraty pracy, zmiany pracy, zmiany wysokości wynagrodzenia po 12% wskazań przy każdym doświadczeniu.

Zaledwie 12% studentek i studentów miało lub ma doświadczenie wolontariatu, w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, natomiast 9% zamierza podjąć się takiej aktywności.

Zależy nam, Zarządowi Samorządu Studenckiego, na komforcie życia i studiowania naszych koleżanek i kolegów, dlatego w ankiecie pojawiło się pytanie dotyczące potrzeby ewentualnego wsparcia. Najczęściej wskazywano na: pomoc w znalezieniu pracy (13%), wsparcie finansowe (10%) ankietowanych oraz po 6% wskazań na spotkanie/konsultacje z doradcą zawodowym, większy kontakt z Zarządem Samorządu Studenckiego. 2% respondentów odczuwa potrzebę wsparcia psychologicznego/konsultacji z psychologiem. Szczegóły poniżej:

  1. spotkanie/konsultacje z psychologiem (1),
  2. spotkanie/konsultacje z doradcą zawodowym (3),
  3. pomoc w znalezieniu pracy (7),
  4. większy kontakt z Zarządem Samorządu Studenckiego (3),
  5. większy kontakt z pracownikami administracyjnymi Uczelni (1),
  6. wsparcie finansowe (5),
  7. wypożyczenie sprzętu (np. pętle indukcyjne, laptopy, tablety, dyktafony, czytacze tekstu, przenośny skaner, cyfrowe lupy powiększające) (2),
  8. dodatkowe informacje (1).

W odpowiedzi na kilka Waszych dodatkowych uwag, zgłoszonych w ankiecie oraz odnosząc się do wyżej wymienionych potrzeb informujemy, że:

  • ad. 1: uwaga Zarządu Samorządu Studenckiego, już wkrótce skierowana zostanie na „Diagnozę potrzeb w zakresie wsparcia psychicznego dla studentek i studentów PUSS w Pile” – poprosimy Was o udział w kolejnych anonimowych badaniach. Ze strony pracowników Uczelni mamy potwierdzenie, że środki na ten rodzaj wsparcia już są do dyspozycji osób potrzebujących konsultacji w obszarze zdrowia psychicznego. Pomoc psychologiczna świadczona będzie przez profesjonalnych psychologów, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Uczestnicy tego wsparcia będą mieli zagwarantowane bezpieczne warunki i pełną poufność. Spotkania realizowane będą indywidualnie, a rejestracja na nie odbywać się będzie bez pośrednictwa osób trzecich. Profesjonalizm, dyskrecja i bezpieczeństwo w obszarze zdrowia psychicznego studentek i studentów są naszymi priorytetami.
  • ad. 2 i 3: prosimy o kontakt z Biurem Karier PUSS w Pile,
  • ad. 4: jesteśmy do Waszej dyspozycji, zachęcamy do kontaktu oraz zgłaszania pomysłów, potrzeb, problemów i inicjatyw,
  • ad. 5: mamy zapewnienie, że pracownicy Uczelni są do naszej dyspozycji, niestety ze względu na sytuację pandemiczną, głównie online, zachęcamy do kontaktu,
  • ad. 6: nie wiemy, o czym konkretnie myśleli respondenci, dlatego polecamy odwiedzić stronę poświęconą wsparciu finansowemu lub napiszcie do nas na adres samorzad@ans.pila.pl, postaramy się znaleźć dogodne rozwiązanie,
  • ad. 7: polecamy kontakt z Biurem ds. Obsługi Osób z Niepełnosprawnościami,
  • ad. 8: zbyt mało informacji, byśmy mogli się do nich odnieść.

Przeprowadzone badania, ze względu na niską zwrotność ankiet, uniemożliwiają wnioskowanie o sytuacji wszystkich studentek i studentów. Z badań wynika jednak, że pandemia wpływa na sytuację zawodową oraz ogólną studentek i studentów.

Galeria zdjęć

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"